News from Interløpers

Jan 25, 2017

Interløpers Club Champion


Ben Ross is Interløpers Club Champion 2016!

The race to select the 2016 Interløpers Club Champion was decided to be the 2017 Edinburgh Big Weekend urban race.  As tradition has it, the devious methodology for calculating the winner was devised by Freddie Carcas, the 2015 Champion.  The trophy was presented to Ben Ross at the Interløpers Christmas Party, held in January.

It was decided that the winner would be the person with the biggest winning margin against their next placed competitor.  Results are as follows:

Interløper Next runner
Position Name Time Class Position Name Club Time Margin
10 Ben Ross 00:36:54 Young Junior Men 12- 11 Calum Robertson LVO 00:47:26 00:10:32
1 Claire Ward 00:46:29 Veteran Women 40+ 2 Heather Thomson ESOC 00:54:30 00:08:01
14 Jane Carcas 01:06:00 Supervet Women 55+ 15 Oonagh Grassie ELO 01:12:32 00:06:32
12 Fiona Eades 00:44:04 Junior Women 16- 13 Isla O'Donoghue ESOC 00:50:07 00:06:03
2 David Ivory 00:22:22 Young Junior Men 12- 3 Laurence Ward ESOC 00:25:35 00:03:13
37 Kenneth Daly 01:09:23 Supervet Men 55+ 38 John McCullough CLYDE 01:12:21 00:02:58
20 Andrew Dalgleish 01:15:12 Open Men 21 Andrew Lindsay ESOC 01:17:08 00:01:56
39 Graham Haley 01:12:58 Veteran Men 40+ 40 Michael McPhillips MDOC 01:14:35 00:01:37
24 Graeme Ross 01:03:20 Veteran Men 40+ 25 Max Carcas INT 01:04:49 00:01:29
3 Pippa Carcas 00:28:57 Junior Women 16- 4 Zoe Graham EBOR 00:30:22 00:01:25
6 Mairi Eades 00:32:16 Junior Women 16- 7 Rosie Spencer ECKO 00:33:20 00:01:04
31 William Ivory 01:07:33 Veteran Men 40+ 32 Iain Shepherd ESOC 01:08:28 00:00:55
4 Mary Ross 00:56:24 Veteran Women 40+ 5 Jane Anthony FVO 00:57:17 00:00:53
14 Caspian Richards 01:00:08 Veteran Men 40+ 15 Francis Shillitoe ELO 01:00:58 00:00:50
11 Robin Galloway 00:58:44 Veteran Men 40+ 12 Terry Johnstone INT 00:59:09 00:00:25
25 Max Carcas 01:04:49 Veteran Men 40+ 26 Trevor Hindle SOLWAY 01:05:13 00:00:24
3 Laurence Ward 00:25:35 Young Junior Men 12- 4 Joel Atkinson EBOR 00:25:56 00:00:21
6 Lorna Eades 00:57:52 Veteran Women 40+ 7 Helena Nolan ECKO 00:58:12 00:00:20
14 Pat Squire 00:57:07 Ultravet Men 65+ 15 David Palmer ELO 00:57:25 00:00:18
30 Chris Dibben 01:07:17 Veteran Men 40+ 31 William Ivory WCOC 01:07:33 00:00:16
7 Angus Ivory 00:29:18 Junior Men 16- 8 David McPhillips MAROC 00:29:34 00:00:16
1 Graeme Ackland 00:44:27 Supervet Men 55+ 2 Ian Maxwell ESOC 00:44:39 00:00:12
20 Ben Hartman 01:02:17 Veteran Men 40+ 21 Alan Elwood ESOC 01:02:28 00:00:11
9 Rachel Kirkland 00:59:10 Veteran Women 40+ 10 Fiona Forrest MOR 00:59:13 00:00:03
3 Ray Ward 00:52:01 Veteran Men 40+ 4 Patrick Walder EBOR 00:52:03 00:00:02
6 Thomas Ross 00:32:16 Young Junior Men 12- 6 Tommy  Tifin 00:32:16 00:00:00
17 Matthew Ross 01:11:52 Junior Men 16-
8 Lucy Ward 00:58:07 Young Junior Women 12-
Samuel Galloway mp Open Men

 

Bad luck Claire!  So it is now up to Ben to select the Club Championships for 2017 and the method for determining the winner ...